Van egy érdekes beszámoló Hunayda bin Khalid feleségétől, aki azt mondta, hogy a Próféta ﷺ egyik felesége szerint „Allah Küldötte ﷺ a Zarándoklat hónap első 9 napját végig szokta böjtölni, és emellett Ashura napját, minden holdhónapból 3 napot, minden hónap első hétfőjét és két csütörtököt.”

Vizsgáljuk meg kicsit ezt közelebbről. Amikor a zarándoklat hónap böjtölésére gondolunk, mindenkinek tipikusan Arafah napja (9. nap) jut eszébe, igaz? Nem gondolunk az előtte lévő 8 napra.

Ashura napja Muharram hónapjában van, ami gyakorlatilag a következő hónap lesz és ezt a napot a Próféta ﷺ azért böjtölte, hogy megemlékezzen Mózes prófétának (béke legyen vele) a Fáraó felett aratott győzelméről. 

Mohamed próféta minden holdhónapban böjtölt 3 napot, konkrétan a 13. 14. és 15. napokat, másnéven a „fehér napokat”, mert ekkor van telihold, hiszen a próféták böjtölték a hónap közepi napokat.

Illetve Allah Küldöttének szokása volt böjtölni a hétfői és csütörtöki napokat is, mert azt mondta, hogy a tetteket ezeken a napokon mutatják be Allahnak és remélte, hogy a tettei akkor kerülnek Allah elé, amikor böjtöl.

Valamint azért is böjtölte a hétfői napokat, mert ő maga hétfőn született és így fejezte ki a háláját Allahnak azért, hogy megszületett.

Tehát a beszámoló szerint Mohamed próféta mindezeket a napokat böjtölte.

Ugyanakkor van egy másik beszámoló is a Próféta Aisha nevű feleségétől (Allah legyen vele elégedett), miszerint a Próféta nem böjtölte a Zarándoklat hónap első 9 napjának mindegyikét. Ezért a tudósok ebből a 2 beszámolóból arra a következtetésre jutottak, hogy ha nem is böjtölte mindegyiket, de bizonyára sok napot böjtölt belőle.

Tehát Allah Küldöttének szokása volt, hogy nemcsak a Zarándoklat hónap 9. Arafah napját böjtölte, hanem ha a jó cselekedeteket Allah szereti ebben a 10 napban, akkor az embernek ki kell használnia az első nyolc napot is, különösen, ha böjtről van szó.

És itt szeretném felhívni a figyelmet Allah azon áldására, hogy lehetővé teszi számunkra a szándékok egyesítését. Vagyis egy önkéntes jó cselekedet több szándékkal is végezhető, ami által a jutalma is áldásosabb lesz.

Tehát ha megnézzük a Próféta ﷺ gyakorlatát, ő 2 okot is adott arra, hogy a hétfőt böjtölje:

1)       ezen a napon mutatják be a cselekedeteket Allah előtt

2)      ezen a napon született

vagyis a 2 szándékát egy cselekedetben egyesítette.

Ugyanígy akár mi is egyesíthetjük például a mecset üdvözlő imánk és a hajnali ima előtti szunna imánk szándékait. Azaz kombinálhatod az önkéntes jó cselekedeteid szándékát, így megkapod a jutalmat a mecset üdvözlő két rakáért, valamint a hajnali ima előtti kettőért is egyszerre.

Hasonlóan böjt esetén is az ember összevonhatja a szándékait. Ha például ebbe az első 9 napba belesik a hétfő vagy a csütörtök, akkor böjtölheted az első 9 nap szándékával továbbá a hétfő/csütörtök szunna böjtölés szándékával is. Ettől a jutalmad is többszöröse lesz.

Ahogy a Próféta is mondta:

„A tettek csakis a szándék alapján ítéltetnek meg.” (Bukhari, Muszlim)

Így tehát meg van a lehetőséged arra, hogy ne csak a Próféta szunnáját kövesd azzal, hogy böjtölöd a hétfő/csütörtök napjait, hanem egyidejűleg böjtölj ebből a 9 napból annyit, amennyit csak tudsz. Így a szándékaidat egyesítheted annak reményében, hogy Allah látja a tetteidet és elégedett lesz veled ezekben a napokban.

Ha tehát csak néhány napot szeretnél böjtölni a 9-ből, mert tudod, hogy nem fogod tudni mindet böjtölni vagy úgy érzed, nincs szilárd bizonyíték arra, hogy a Próféta mind a 9 napot végig böjtölte, akkor jó módszer lehet számodra, ha például kiválasztod csak a hétfőt és a csütörtököt böjtölésre, esetleg adsz még hozzá 2-3 napot Arafa napja előtt.

Allah fogadja el minden jó tettedet ebben a 10 napban! Ameen

Forrás: Fasting the first 9 days – Virtues of Dhul-Hijjah by Omar Suleiman