1. Ne egyél vagy igyál túl sokat!

A túlzott evés vagy ivás gyakori hiba, amit sok ramadáni böjtölő elkövet. Amint eljön a vacsora ideje, úgy eszünk és iszunk, mintha nem lenne holnap. Túlterheljük a gyomrunkat, amíg már mozdulni is alig bírunk. Ettől aztán lusták leszünk és semmilyen formában sem produktívak.

Ne feledjük, hogy a Ramadán az önkontrollról szól, nem pedig az önkényeztetésről! Próbáljuk meg magunkat a prófétai szabályhoz tartani: töltsük ki gyomrunkat 1/3 étellel, 1/3 vízzel és 1/3 levegővel in sha Allah.

2. Jótékonykodjunk minden nap!

Mohamed próféta ﷺ mindig nagylelkű volt, de Ramadán hónapjában még inkább. Ramadán alatt a jótékonykodás jutalma annyira megnövekszik, hogy aki képes rá, hogy minden nap adományozzon egy kevés összeget, az ezt semmiképp se hagyja ki! A jutalom többszörösen megsokszorozódik és így az „Elrendelés Éjszakájá”-nak (Lejletul Qadr) adománya is garantált.

Aki például 1000 forintot adományoz az Elrendelés Éjszakáján, annak jutalma 30.000.000 forintnyi jótékonysági adomány. Szubhan’Allah ezt ne hagyjuk ki!

3. Imádkozzunk naponta 5-ször!

Ramadán hónapjában különösen jellemző, hogy a mecsetek tömve vannak a tarawih ima során, ami csodálatos, de aztán a napi öt ima során azt látjuk, hogy a mecsetek közel sincsenek annyira tele.

Sajnos sokan felcserélik a prioritásokat: a kötelező napi öt ima (fard) a tarawih (szunnah) imák fölé kerülnek fontossági sorrendjükben. Bár senki sem tagadja a tarawih-ima fontosságát, amely rengeteg jutalommal és áldással jár, a napi öt ima mindig fontosabb lesz és fölötte áll minden szunnah vagy opcionális imának. Ne hanyagoljuk el a kötelezettségeinket ebben a hónapban sem!

4.  A Korán hónapja

Ramadán alatt sok muszlim megpróbálja a lehető leggyorsabban kiolvasni a Koránt. Vannak emberek, akik 2x-3x vagy akár 5x is végig recitálják. SzubhanAllah, mintha egy gyorshajtó verseny lenne!

És persze anélkül recitálják, hogy megértették vagy elgondolkodtak volna rajta. A Korán recitálásának nagyobb az előnye megértéssel olvasva, mert a Korán célja az emberiség vezetése.

Hogyan lehetünk vezetve, ha nem szánunk időt arra, hogy megértsük az ájáit? Tehát tegyük ezt azzá a hónappá, amikor valóban összekapcsolódunk a Koránnnal!

5.  A Taqwa elérése – Isten tudatosság

A Korán a következő szavakban írja elő a böjtöt a hívők számára:

„Ti, akik hisztek! A böjt előíratott nektek, ahogy előíratott azoknak is, akik előttetek voltak, hogy istenfélők lehessetek.”

tehát a böjt szándéka és hatása, ahogy itt olvashatjuk – a Taqwa megszerzése.

A Taqwa jelentése: segíti megvédeni a hívőt a bűnök elkövetésétől és a saját vágyainak leküzdésében.

Nincsen megfelelő magyar szó a Taqwára. Az iszlám terminológiában a Taqwa egy olyan tudatállapotra utal, amelyben az ember állandóan érzi Teremtője jelenlétét, engedelmeskedik az Ő parancsainak, hogy elérje Teremtője elégedettségét és kerüli a Felé való engedetlenséget. Nem csak a Tőle való félelméből, hanem a Felé való szeretetéből is.

Forrás: 5 Ramadan Tips For Success – by Merciful Servant

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Hisz tudod, a tudás akkor lesz igazán a tiéd, ha megtanítod másoknak is! Allah jutalmazzon érte!