A „szabr” az a szó, amit biztos vagyok benne, hogy sokan sokszor hallottak már. Tudnunk kell, mit jelent és tudnunk kell, hogy mit mond a Korán a „szabr”-ról és mit kíván tőlünk, muszlimoktól, amikor a „szabr” kifejezést használja.

Néhány fordító szerint türelmet jelent, de azt kell, hogy mondjam, a türelem a „szabr”-nak csak egy része. 


A türelem a „szabr”-nak csak egy nagyon kis részét jelenti. Meglepően sok ember van, aki nem veszi észre ennek a szónak a nagyságát, sokrétűségét.

A „szabr” szóban benne van a béketűrés, tartózkodás valamitől, a kitartás, az állhatatosság, az elkötelezettség és az önuralom is. Mindezek a fogalmak együttesen jelentik a „szabr” fogalmát az arab nyelvben.

Allah megteremtett minket, létrehozott és a földre küldött, hogy leteszteljen, próbára tegyen minket. Az ok, amiért mi most ebben a pillanatban itt vagyunk az, hogy keresztül menjünk azon a próbán, amit Allah elénk állított és ezt életünk minden pillanatában tudnunk kell. Minden percünk egy próbatétel Allahtól. Keresztül kell mennünk a próbán és meg kell védenünk magunkat a kudarctól, az elbukástól.
Allah figyelmeztet minket, emlékeztet minket és folyamatosan emlékeztet. És azt kéri tőlünk, hogy kérjünk segítséget a „szabr”-unk által, vagyis legyünk türelmesek, gyakoroljuk az önuralmat, legyünk állhatatosak, kitartóak és így tovább.

Azt mondja Allah a Koránban:

„És keressetek segítséget a türelem és az ima által!” (Tehén szúra, 2/45)

Kérjetek segítséget a „szabr” által – vagyis legyetek türelmesek és tartsátok vissza magatokat – és kérjetek segítséget az ima által. SzubhanAllah.
Kérd Allah segítségét ahhoz, amit el akarsz érni, hogy átmehess a Teremtő által kiszabott próbán!

Majd az ája így folytatódik:

„És bizony, nehéz dolog ez, kivéve az alázatosoknak.” (Tehén szúra, 2/45)

És valóban, nagyon nehéz kiállni a próbát, kivéve azoknak, akik jámborak, alázatosak, akik Allah törvényeit teljes szívből betartják, ők fognak tudni csak átmenni a próbán a türelmük (szabr) által.

És Allah azt mondja a Koránban egy másik ájában:

„Ti, akik hisztek! Keressetek segítséget a türelem és az ima által! Bizony, Allah a türelmesekkel van.” (Tehén szúra, 2/153)

Óh ti, akik hisztek, kérjetek segítséget! Segítségre van szükséged? Kérj segítséget a türelmeden keresztül, a „szabr” által és az imán keresztül. És Allah azt mondja, hogy Ő egyértelműen azokkal van, akik türelmesek.

És Allah azt is mondja egy másik szúrában:

„Ti, akik hisztek! Legyetek állhatatosak és türelmesek, és féljétek Allahot, hogy sikeresek lehessetek!” (Imrán szúra, 3/200)

Ti, akik hisztek, legyetek türelmesek, viseljétek el, bírjátok ki a nehézségeket és őrizzétek meg Allah határait, hogy sikeresek lehessetek. Kérjük Allahot, hogy áldjon meg minket sikerekkel!

A „szabr”-nak 3 fajtája van:

Z

Az a fajta kitartás, ami ahhoz szükséges, hogy az ember betartsa Allah parancsait

Z

Az a fajta önuralom, amely ahhoz szükséges, hogy az ember betartsa Allah tilalmait vagyis hogy az ember távol tartsa magát mindattól, amit Allah megtiltott

Z

Az a fajta elfogadás, amely a számunkra megírt nehézség elviseléséhez szükséges

Sok ember úgy gondolja, hogy csak a 3. típus, vagyis az elfogadás egyenlő a „szabr”-ral, és azt mondja „Légy türelmes testvérem! Szabr testvérem!” De nem! Az igazság az, hogy az ima elvégzéséhez is sok türelemre van szükség.

Az iszlám az egyetlen vallás, melyben elengedhetetlen feltétele a hitnek az, hogy ha muszlim szeretnél lenni, ki kell jelentened, hogy „Tanúsítom és határozottan kijelentem, hogy mind a rossz, mind a jó sors a Mindenhatótól van, Döntése végleges és én mindig boldog leszek vele és nem fogok vetélkedni vele.”
Az iszlám tehát így segít élni, hiszen az egész életünk egy teszt, egy próba.

Allah ígéretet tesz arra, hogy próbára tesz minket és mi már az elején kijelentjük, hogy soha nem fogunk vetélkedni a Mindenható döntésével. Hiszünk abban, hogy Ő az Irányító. Éljük az életünket és tudjuk, hogy minden a Mindenható kezében van. Bármit, amit úgy dönt megcsinál, mi átadjuk magunkat neki.

Allah adja, hogy soha ne kerüljünk azok közé, akik megkérdőjelezik az Ő döntéseit, akik megkérdőjelezik a Hatalmát vagy a Függetlenségét és azt a tényt, hogy Övé a Legfelsőbb Hatalom!

 

Forrás: The Real Definition Of Sabr – by seikh Mufti Ismail Menk

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Hisz tudod, a tudás akkor lesz igazán a tiéd, ha megtanítod másoknak is! Allah jutalmazzon érte!