„Allah az, Aki leküldte a Könyvet igazságban, és a Mérleget. És mi tudathatja veletek?” (Tanácskozás szúra, 42/17)

Amit Allah kér tőlünk az az egyensúly. Allah azt kéri tőlünk, hogy több mindent próbáljunk meg egyensúlyban tartani. Szeretnénk egyensúlyban tartani a Túlvilág iránti motivációnkat, de nem vihetjük annyira túlzásba a Túlvilág iránti motivációnkat, hogy elfelejtsük az evilágot. Másrészt amikor az evilágra gondolunk, mindenben a tökéletességre kell törekednünk. Ami azt jelenti, hogy nem hagyhatunk hátra semmit! Vagyis semmit sem szabad lecsalnunk.

Mondok egy egyszerű példát, hogy megértsétek.

Vannak, akik iszonyú elfoglaltak a munkájukban, ugyanakkor rendkívül jók benne. Nagyon jó szakemberek, miközben a családjuk szenved ettől, mert annyit túlóráznak. Nincs idejük a gyermekeikre, nincs idejük a feleségükre, nincs idejük semmi másra. Vagyis a családjuk szenved. A munkájukban kiválóak, de a családi életükben nem. 

Vannak akik remekül teljesítenek fizikailag: sokat mozognak, edzenek, egészségesen esznek meg ilyenek, de amikor arról van szó, hogy tanulni kéne valamit, tudod, bővíteni a tudásukat, akkor ezen a ponton hiány van. Érted? Nincsen idő, hogy magadért tanulj. 

Más szóval az élet minden területén meg kell találnunk a módját annak, hogy kiválóak legyünk. Képességeink szerint a legjobbak. Amikor megpróbálunk eszerint tenni, akkor leszünk kiegyensúlyozottak.

Tágabb értelemben a világ problémája is ugyanez manapság, vagyis, hogy egy kiegyensúlyozatlan világban élünk. A világ társadalmai nincsenek egyensúlyban. Vannak társadalmak, amelyek túlzottan materialisták és vannak társadalmak, amelyek túlzottan korruptak. Vagy vannak olyan társadalmak, amelyek túl dühösek vagy túl passzívak. Ez a mai világ problémája, ez a kiegyensúlyozatlanság. 

 

Extrémizmusnak vagyis szélsőségességnek hívják ilyen vagy olyan formában, de van egy fajta extrémizmus minden egyes emberben. 

Efelé vagy afelé hajlanak, és amikor ez történik, akkor korrupció, romlás következik be, mert amikor valamire nem vigyázol, akkor az romlásnak indul. Romlásnak indul. Valamint amikor túlságosan odafigyelsz valamire, akkor

„Ne lépjétek túl a határokat a vallásotokban…” (Nők szúra, 4/171)

az vallásilag szélsőségesség, ami az egyensúly ellentéte. Ha tehát valamivel túl sokat foglalkozol, romlást indíthatsz el abból is, mert a megszállottjává válhatsz. Allah erre azt mondja:

„És ne akarj romlást okozni a földön. Bizony, Allah nem szereti azokat, akik romlást okoznak.” (Történet szúra, 28/77)

Figyelemre méltó gondolatai vannak néhány Korán magyarázónak erről a kifejezésről, most ezt is szeretném megosztani veletek. Amikor Allah bizonyos emberek számára gazdagságot, státuszt és kiemelkedést ad egy közösségben, amikor Allah megadja ezeket számukra, akkor nekik az egyensúly példaképévé kell válniuk. Példát kell mutatniuk, hiszen mindenki feléjük fordul (minden szem őket lesi) és utol akarják érni őket, versenyezni akarnak velük, és túlszárnyalni őket. 

Minden egyes ember közülünk egy kiemelkedő pozícióban van, egy felelősségteljes helyzetben. Sokan közületek édesapák az otthonaikban. Te mint édesapa a saját otthonodban, az ahogyan az életedet éled, ahogy a napjaidat éled, azzal óriási üzenetet adsz át a gyermekeidnek, hogy mi az, ami fontos és mi az, ami nem fontos. Érted? Anélkül, hogy bármit is mondanál, tanítod őket. Tanítod őket. Nos a tetteink nem csak magunkra vannak hatással. A rossz viselkedésünk nem csak magunk miatt fontos. 

Még a fiatalabb gyerekek is, akik itt vannak: ha te egy idősebb testvér vagy és mondjuk valamiért mérges vagy és visszabeszélsz a szüleidnek, vagy nem fogadsz szót vagy hazudsz, akkor példát mutatsz a kisebb testvéreidnek. Ezt csinálod, hiszen ők a kis tesóid és felnéznek rád. Tehát amikor ezt csinálod, ez elterjed, és ez az, amiről a Korán azt mondja (أَفْسَدُ (ف س د, vagyis romlást terjeszteni.

Az egyensúly nem valami olyasmi, amit majd a következő ramadannal elérsz. Az egyensúly valójában arról szól, hogyan fogod eltölteni a mai napod maradék részét. Csak egy nap, ha egy napot képes vagy egyensúlyban tartani, akkor képes vagy kiegyensúlyozni az egész életedet. És hogy mi egyetlen napnak a célja? Igazából az egész életünk. Egyébként amikor az emberek feltámasztatnak az Ítélet Napján, tudod mit mondanak majd?

„Egy napig időztünk, vagy egy nap egy részéig.” (Barlang szúra, 18/19)

Más szóval Allah hasonlatot hoz arra, hogy az egész életünk lecsökkenthető egyetlen napra. Egyetlen napra! Tehát, ha kijavíthatsz egy napot, ami azt jelenti, hogy mit is kellene elvégezned egy nap alatt?

(férfiaknak) Imádkoztam mecsetben? A hajnali imát a mecsetben imádkoztam? Elmentem az isha imára a mecsetbe? Ez a napom kezdete és vége Allahért. 

És elég időt töltöttem ma a gyerekeimmel? Vajon jól végeztem ma a munkámat? Recitáltam Koránt ma? Egészséges ételeket ettem ma? Mozogtam ma eleget? Egy jó, kiegyensúlyozott nap.

Oké legalább egyetlen nap egyensúlyban! 

Próbáljuk ki például holnap, vagy akár még ma, a nap hátralevő részében. Nézzük meg, hogy lehet-e egy kiegyensúlyozott napunk!

Mik azok a dolgok, amiket szeretnél elvégezni egy nap alatt, hogy amikor visszanézed, azt tudd mondani: „Tudod mit? A mai nap egy jó nap volt! A mai nap egy kiegyensúlyozott nap volt!”? 

És tudod-e, hogy a legtöbben közülünk, amikor visszanézünk a napunkra, azt mondjuk: “Áh, nem csináltam meg ezt sem, meg ezt sem, meg ezt sem.” 

Nem tudunk befejezni mindent persze, de van pár irányítható kötelezettség, amiket ha érinteni tudunk a nap folyamán és ezt rendszerré tudjuk alakítani, in sha Allah ezen keresztül elérhetünk egy kiegyensúlyozott életmódot. És tényleg ez az egyik dolog, amire Allah gyönyörű Könyve hív.

Forrás: How to have balance – by Nouman Ali Khan

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Hisz tudod, a tudás akkor lesz igazán a tiéd, ha megtanítod másoknak is! Allah jutalmazzon érte!