Jártál már úgy, hogy szakembert hívtál a szükségben és horribilis árért volt hajlandó csak  házhoz jönni? Vagy kötöttél már úgy szerződést, hogy később vetted észre, mégsem neked kedvez, amit aláírtál/megvásároltál? Csalódtál már azért emberekben/szolgáltatásokban/termékekben, mert nem azt nyújtották, amiben megállapodtatok? Nos Nouman Ali Khan muszlim gondolkodó ebben a magyarázatában ezt a témát tárgyalja. Mit mond minderről a Korán? Hogyan viselkedjünk muszlimként ilyen esetekben?

Az iszlám egyik alapvető etikai elvéről szeretnék ma beszélni nektek, amelyet a Nők szúrában olvashatunk.

Óh ti, akik hisztek! 

Ne faljátok fel egymás vagyonát jogtalanul, kivéve, ha az olyan (megengedett) kereskedésből származik, amelyben kölcsönösen megállapodtatok. És ne öljétek meg magatokat (egymást)! Allah bizony Irgalmas hozzátok.

(Nők szúra, 4/29)

Azt mondja az ája első mondata

„Ó ti, akik hisztek! Ne faljátok fel egymás vagyonát jogtalanul.”

Tehát ne hazudj a munkádban töltött óráidról, amikor be kell jelentsd őket. Ha szaktanácsadó vagy és meg lettél bízva egy fizetett munkával vagy órabérért dolgozol és csak üldögélsz, kávézgatsz és ezért megfizetnek, az csak akkor fogadható el, ha a munkaadódnak is tudomása van róla.

kivéve, ha az olyan (megengedett) kereskedésből származik, amelyben kölcsönösen megállapodtatok

Ezenkívül ne csald ki más emberek pénzét! Ne árazz túl dolgokat, ne árazd túl a szolgáltatásaidat! Ha például szerelő vagy, ne vidd fel az áraidat csak azért, mert 10 kilométeres körzetben te vagy az egyetlen! Ne szerelj meg olyat is, ami nem hibásodott meg, csak azért, mert tudod, hogy csak téged tudnak hívni úgyis! Ha orvos vagy ne emeld az áraidat minden alkalommal, amikor hozzád jönnek, mert tudod, hogy a kétségbeesett beteged úgyis visszajön hozzád! Ne manipuláld így az embereket! Vagyis ne éljétek fel az emberek pénzét igazságtalanul! A تَرَاضٍ  azt jelenti, hogy mind a két fél beleegyezik a szolgáltatásba vagy a termékbe, amit cserélnek. Szóval ha tudsz valamit a dologról amit árulsz, vagy a szolgáltatásról amit kínálsz, olyat – apró betűs írás, ha úgy tetszik – amiről tudod, hogy a főnököd vagy a vásárlód nem tud, akkor tudomásukra kell hoznod a dolgot. Hiszen nem elfogadható Allahnál, ha nem tudnak róla és így átverve őket, pénzt szerzel. A telefonszolgáltatós szerződéseink nagy részében a kisbetűs írás ez, igazságtalan kölcsönös megegyezés, mert számos olyan díjat is fizetned kell, amikről már azt se tudod, hogy mire valók. Sose fogadtad el őket, de mind le vannak írva egy 40 oldalas apró betűs szerződésben, amiről tudják, hogy úgyse olvasod el és mégis alá fogod írni. Így ússzák meg a hamis szerződésekkel. Mi muszlimok nem élhetjük fel mások pénzét csalással, amikor üzletet kötünk! Ez nem csak az alkalmazottra igaz a munkáltatójával szemben, hanem fordítva is. A munkáltató eldönti, hogy fizet egy bizonyos összeget. Amikor az alkalmazottaid keményebben dolgoznak és többet produkálnak, de te mégsem fizetsz többet, vagy amikor egy alkalmazottnak többet fizetsz ugyanazért a munkáért, amit egy másik kollégája is elvégez, mert kivételezel vele, akkor az is igazságtalanság. Ezek etikátlan elvek: valakinek ennyit fizetsz, másvalakinek meg kevesebbet ugyanazért a munkáért. Feléled a pénzüket, mert az már nem a tied! És az egyetlen módja annak, hogy ezt megoldd az az, ha ebbe beleegyeznek és elégedettek a helyzetükkel. Végül akkor jó, ha mind a két fél beleegyezik és elégedett vele, ez a csodálatos ebben az ájában! Nem elég, ha csak megállapodsz a másikkal, mert abban a helyzetben vannak, hogy nem tehetnek mást. Elégedettek is kell legyenek a megállapodással.

amelyben kölcsönösen megállapodtatok

Ha mindkét fél elégedett és a megállapodás érvényben van, akkor nincs jogod panaszkodni, mivel te voltál az, aki józanul és egyértelműen beleegyeztél a dologba. Ha követjük ezt az elvet, akkor az üzleteink, a cégeink, a szervezeteink és mi, az alkalmazottak jobb életet élhetünk. Allah segítsen minket abban, hogy becsületes ügyleteink legyenek és kövessük a gyönyörű etikát, ami ebben az ájában van!

Forrás: Ethitcs of Wealth and Money – by Nouman Ali Khan, Quran Weekly

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Hisz tudod, a tudás akkor lesz igazán a tiéd, ha megtanítod másoknak is! Allah jutalmazzon érte!