El-Khaliq – a Teremtő, a Készítő, a Tervező

Allah El-Khaliqnak, vagyis a Teremtőnek vagy a Készítőnek nevezi magát a Koránban, 12 alkalommal. Ő az Egyetlen, Aki a semmiből teremt. Akarata szerint tervez és tökéletesít mindent és az Ő tudása által történnek meg a dolgok.
 
A „Khaliq” szó a „خ ل ق” gyökből származik, amely 3 fő jelentést hordoz magában. 

– pontosan mérni – arányosítani dolgokat egymáshoz

– olyasvalamit létrehozni, ami aprólékosan kidolgozott

– a nem-létből a létezésbe létrehozni valamit – ezután megváltoztatni valami mássá

Ez a gyök 261-szer szerepel a Koránban 8 különböző formában. Például ilyen formákban, mint خَلَقَكُم „khaleqakum” (=teremtett titeket), خُلُقٍ „khuluqin” (=erkölcsi jellem) vagy إخْتِلاقٌ „ikhtilequn” (=készítés). Nyelvészetileg a „khalq” szó teremtést, készítést, méretek/arányok megadását jelenti. El-Khaliq az Egyetlen, Aki megteremtette az anyagot és az időt a világegyetemben, tulajdonságokat adott az anyagoknak és törvényeket léptetett életbe. Abszolút ellenőrzése alatt tart mindent, irányítja az ügyeket, de mindattól független, amit teremtett. Allah egyedül a Teremtő és minden más Rajta kívül teremtmény. A Teremtő magáról azt mondja a Koránban:

„Ő Allah, a Teremtő, a Létrehozó, a Megformáló. Övéi a Legszebb Nevek.” (Összegyűjtés szúra, 59/24)

„Ez Allah, az Uratok, minden dolog Teremtője. Nincs más isten, csak Ő.
Hogyan lehettek megtévesztve?” (Hívő, 40/62)

„Mondd: Allah minden dolog Teremtője, és Ő az Egyetlen, a Legyőzhetetlen!” (Mennydörgés szúra, 13/16)

Allah produktuma

Allah azt mondja a Koránban, hogy Ő az „ahszenul khaliqín” vagyis a teremtők legjobbika. Ez képletesen azt jelenti, hogy nincs másik teremtő. Ha megnézzük a tauhídot (egyistenhit), két szempontból nézhetjük: Allah egysége és a teremtés egysége szempontjából. Ez a 2 dolog egyáltalán nem keverhető össze. A teremtés tehát magának a Teremtőnek a produktuma. Vegyünk példának egy széket: a pamutot növényekből nyerjük, a fémet kőzetekből, a megmunkálható faanyagot a fáktól; vagyis ahhoz, hogy az ember bútort készítsen, mindezeket a forrásokat össze kell gyűjtenie. Tehát az emberek csak használják, illetve összegyűjtik a már meglévő forrásokat – soha nem fogunk tudni mi létrehozni bármit is a semmiből.

Egy ütős bizonyíték/érv

A legtöbb ája a Koránban emlékeztető azoknak, akik hisznek Allahban, emlékezteti őket a Teremtőre és arra, hogyan dicsérjék és legyenek hálásak Neki. Néhány ájában azonban a Teremtő az igazságot mutatja meg az istentagadóknak.

„Vagy talán semmiből lettek teremtve, vagy ők voltak a teremtők?
Vagy ők teremtették az egeket és a földet? Nem! Ők nem bizonyosak.” (Hegy szúra, 52/35-36)
Az érvelés azzal kezdődik, hogy Allah feltesz az ateistáknak egy lehetőséget, miszerint ha nem hisznek a Teremtőben, akkor ők a semmiből lettek teremtve? A semmi nem tud valamit létrehozni, tehát az első lehetőség kiesik.
Allah ad nekik egy másik lehetőséget is, miszerint ők maguk teremtették saját magukat? De ha eleve nem létezel, akkor nem is tudsz létrehozni semmit. Allah így folytatja: ti teremtettétek vajon az egeket és a földet? Még ha ők azt is állítanák, hogy magukat teremtették meg, vajon a hatalmas eget és a földet ők teremtették meg?  Valójában ők bizonytalanok; valakinek meg kellett őket teremtenie. A Teremtő odaadja ennek a két lehetőségen való gondolkodást az emberiségnek. Ez az Allahban való hit logikája és a hívőknek át kell tudniuk  adni ezeket az ájákat és szúrákat.

Hogyan tudjuk megélni Allahnak ezt a nevét a mindennapi életünkben?

Erősítsd meg a kapcsolatodat a Teremtővel! Ha van bármi, amit szeretnél, amiről álmodsz, kérd Attól, aki megteremtett téged; ha gyermekeket szeretnél, kérd a Teremtőtől, de a legkisebb dolgokban is Hozzá fordulj! Allah Küldötte azt mondta:

„Mindannyiotok Allahhoz forduljon a szükségleteivel, még akkor is, ha a szandál szíja szakad el,
mert ha Allah nem akar valamit, az soha nem fog megtörténni.” (Tirmidhi)

Sem egy gonosz tekintet, varázslat vagy bármilyen erő nem képes megakadályozni azt, amit a Teremtő elrendelt, az fog történni. A Fáraó is mindent megtett, hogy megakadályozza Mózes (béke legyen vele) születését és, hogy lerombolja az ő uralmát, de ha a Teremtő valamit elhatározott, az be is fog következni. Ezért fordulj minden szükségleteddel és kívánságoddal Hozzá!

Ne félj a teremtett dolgoktól! Ne félj a teremtményektől, egyedül a Teremtőtől félj! Nem kell tartanod az emberek véleményétől, hatalmától, hibáitól stb., hanem koncentrálj a Teremtő megelégedésére. Ő kielégíti a szükségleteidet. Gyakori probléma az, hogy az emberek megelégedését keressük, miközben Allah haragját magunkra vonjuk , például ha bekapcsolódunk a rágalmazókhoz, mert akkor „menők leszünk”. A Próféta ﷺ azt mondta:

„Aki Allah megelégedését keresi, cserébe az emberek haragjáért, Allah megsegíti őt az emberek bántalma ellen.
Aki viszont az emberek elégedettségét keresi, cserébe Allah haragjáért, az ilyet ráhagyja Allah az emberekre.”
(At-Tirmidhi)

Vizsgáld meg a természetet! Allah, a Teremtő azt mondja a Koránban:

„Ő az, Aki 7 eget teremtett egymás fölé. Nem látsz semmilyen hibát a Kegyelmes teremtésében. Nézd hát meg újra: látsz-e bármilyen hiányosságot?” (Uralom szúra, 67/3)

„És a föld: kiterítettük, és szilárdan beágyazott hegyeket helyeztünk rá,
és minden gyönyörű fajtát növesztettünk rajta,
látványként és emlékeztetésként minden szolgának, aki bűnbánattal fordul.” (Qaf szúra, 50/7-8)

Vezess be egy új szokást! Minden nap ülj le legalább 5 percre – mindegy hogy nappal vagy éjjel – és nézz körbe magad körül, emlékezz a Teremtődre!

És fohászkodj például így Hozzá: „Óh Allah, el-Khaliq, tudjuk, hogy Te vagy minden létezett, létező és majd létezni fogó Teremtője. Add, hogy hitünk rendíthetetlen legyen Benned, a mi Teremtőnkben és add, hogy soha ne társítsunk Melléd senkit! Vezess minket a Te megelégedésedre és add, hogy mindig Hozzád forduljunk a szükségleteinkkel és a kívánságainkkal! Ébressz fel minket, hogy a teremtésedről elgondolkodjunk és tegyél minket azok közé, akik lelkükben és cselekedeteikben is jóravalók!” Emín.

Forrás: UnderstandQuran.com

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Hisz tudod, a tudás akkor lesz igazán a tiéd, ha megtanítod másoknak is! Allah jutalmazzon érte!