A Fatiha szúra valóban az egyik legkülönlegesebb szúra az egész Koránban. A Fatiha szúra az a szúra, amelyet Allah minden egyes ima minden egyes rakájában kötelezővé tett recitálni. Hányszor olvassuk a Fatiha szúrát? És mégis mennyire értjük azt valójában? 

A Fatiha szúra Imam Szujúti listáján 25 néven szerepel, de ebből csak 4 név van, amit a Korán és a szunna is említ. A 4 név közül az egyik maga a Fatiha szúra, mint név. A szunna még másik 3 nevet is említ. A Fatiha szúra 4 legfontosabb neve:

Fatiha-szúra

Mohamed próféta ﷺ használta ezt a szót

„Aki nem olvassa a Fatiha szúrát, annak semmi köze hozzánk.”

Ami azt jelenti, hogy minden muszlimnak fejből meg kell tanulnia a Fatiha szúrát. Ha nem tudod a Fatihát, nem vagy muszlim. Nem vagy muszlim, mert azt mondta a Próféta ﷺ, hogy aki nem tudja a Fatihát – mert a középkori arabok, ha azt mondták valamire, hogy „olvasd”, az azt jelentette, hogy memorizáld – az nem tartozik közénk. A földön minden muszlimnak  kell, hogy legyen kapcsolata a Fatiha szúrával. Még az is, aki nem imádkozik rendszeresen, tudja a Fatiha szúrát fejből.
A Fatiha jelentése és szerepe
Mit jelent a Fatiha?
Sokan úgy fordítják, hogy a Nyitó szúra, de ez ennél sokkal mélyebb jelentéssel bír. Tény, hogy a Fatiha szúra kiutat mutat abból a helyzetből, amiben megakadtál. Ezért van az, hogy az arab nyelvben a „győzelem” szó is ugyanebből a gyökből „ح ت ف” származik.

 إِذَا جَآءَ نَصْرُ الله و اْلْفَتْح

„Mikor eljön Allah segítsége és a győzelem.” (Korán, 110/1)

A „feth” szó azt jelenti, győzelem. Gondban voltál, körbezárt az ellenség, de jött a „feth”, a győzelem, a nyitás.
Tehát a Fatiha szúra megvéd téged minden problémától, amiben vagy. Kiutat mutat az életben, amikor nem találod a megoldást. A Fatiha szúra fogja meghozni számodra a megoldást. Ez a szúra tehát a kiút a napi problémáidból és győzelem mindenfajta küzdelemből. A Fatiha szúra szó szerint a Korán többi részének megnyitása. A Fatiha tehát azt jelenti, hogy kinyitja a Korán többi részét. 

A tudósok azt mondják, hogy a Korán többi része magyarázza a Fatihát. A Fatiha szúra a kezdet és a Korán többi része lényegében magyarázza a kezdőt vagy a megnyitót. Ezért van az, hogy a Fatiha szúra testesíti meg Allah Könyvének bevezetőjét. Ahogy minden írónak van egy bemutatkozása, ha valaki ír egy könyvet, a Fatiha szúra a bevezetése Allah Könyvének. Vagyis ha úgy tetszik a teljes Korán jelentését a Fatiha szúra foglalja össze.

Korán Anyja (Umm El-Quran)

Könyv Anyja (Umm El-Kitab)

Miért hívják a Fatihát a Korán Anyjának és miért hívják a Könyv Anyjának?
A Korán Anyjának és a Könyv Anyjának jelentései

Az „Umm” szó „édesanyá”-t jelent. Tehát az „Umm El-Quran” egyrészt azt jelenti, hogy a „Korán édesanyja”. De valójában az „umm” szó ennél sokkal mélyebb jelentéssel bír. A helyzet az, hogy az „umm” szó eredetileg nem édesanyát jelent, hanem az eredetet, a származást jelöli. Tehát amikor édesanyádat „umm”-nak hívod, akkor azért mondod ezt, mert tőle származol. Vagyis az „umm” származást, eredetet jelent. A Korán Anyja tehát a kivonata az egész Koránnak, benne összegződik, egyesül a teljes Korán. Az Umm El-Kitab pedig azt jelenti, hogy ez a Könyv lényege.

A Korán Anyjának szerepe

A Próféta ﷺ híres hadith-ában azt mondta:

„Minden olyan ima, amelyben nem olvassák a Korán Anyját (Umm El-Quran-t), az megcsonkított.” (Abu Dawud)

Vagyis azt az imát, amelyben nem recitálják a Korán Anyját, Allah nem fogadja el, az nem lehet teljes ima.
Összeköti a tudást és a cselekedetet
A Fatiha szúrában kezdődik Allah dicsőítése, majd megparancsoltatik benne az Ő egyedüli szolgálata, aztán magába foglalja a sháriájának való engedelmességet és beszél a halálon túli életről. A legfontosabb dolgok, amikben hiszünk megtalálhatók a Fatihában. Összekapcsolja a belső tudást a külső parancsokkal, ez a 2 dolog az alapja az egész vallásnak.
Miért nyilatkoztat ki Allah egy könyvet? Azért, hogy tanítson minket és hogy megfelelően tudjunk viselkedni. Vagyis összeköti a tudást és a cselekedetet (عِلْم és عَمَل).
A Fatiha szúra legmélyebb jelentésű mondata:

إِيَّاكَ نَعْبُدُ و إِيَّاكَ نَسْتَعِين

„Csak Téged szolgálunk, és csak Tőled kérünk segítséget.” (Korán, 1/5)

Egyedül Téged szolgálunk, vagyis a szolgálat egy külső cselekedet és egyedül Tőled kérünk segítséget, tehát a szívünk Hozzád kapcsolódik. Az istenszolgálat egy külső cselekedet és Allah segítségül hívása, a szívek kapcsolódása Allahhoz pedig egy belső cselekedet. Tehát ez az ája összekapcsolja a külső cselekedetet és a belső tudást.

Kiemeli Allah leghatalmasabb neveit

A Könyv Anyja és a Korán Anyja az a szúra, amely összefoglalja Allah leghatalmasabb neveit, ezek pedig az Úr (رَبّ), Allah (الله) és a Könyörületes (الرَّحْمَان) nevek. Ez a 3 név összegzi mindazt a tudást, amit tudnunk kell Allah neveiről. Ez a 3 név összegzi a tudás egész óceánját és ezek az elsődleges nevek. Természetesen a szúrában vannak még más nevei is Allahnak, mint a Kegyelmes (الرَّحِيم) és a Birtokos (az Ítélet Napjának Birtokosa, ماَلِك). De az elsődleges nevek tehát a fent említett 3 név, minden további neve Allahnak ezen 3 név után következik.

Az emberiség 3 kategóriája

A Fatiha szúra az emberiség társadalmi állapotáról is beszél. Az emberiség 3 kategóriára osztható.

صِرَاط الَّذِينَ أنْعَمْتَ عَلَيْهِم

غَيرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِم

و لا اْلْضَّالِّين

„Azoknak az útjára, akiknek kegyeket adtál, nem azokéra, akiket a haragod sújt sem a tévelygőkére.” (Korán, 1/7) 

azok, akiknek van tudásuk és aszerint cselekednek

azok, akiknek van tudásuk, de nem aszerint cselekednek

azok, akiknek nincs tudásuk és megpróbálnak tudás nélkül cselekedni

Az istenszolgálat 3 pillére

Megjelenik benne az istenszolgálat 3 pillére, a szeretet, a remény és a félelem.

الْحَمدُ لِلهِ رَبِّ اْلعَلَمِين

„Dicsőítés és hála Allahnak, a Világok Urának.” (Korán, 1/2)

Dicsérjük Allahot, mert Ő méltó arra, hogy dicsérjék Őt. Dicsérjük azt, akit szeretünk és mi szeretjük Őt.

الرَّحمَان الرَّحِيم

„A Könyörületesnek, az Irgalmasnak” (Korán, 1/3)

Allah Könyörületes, tehát reménykedünk a Könyörületében.

مَالِكِ يَومِ الْذِّين

„Az Ítélet Napja Birtokosának.” (Korán, 1/4)

Ő az Ítélet Napjának Birtokosa, a borzalmas Ítélet Napjának.

إَيَّاكَ نَعْبُدُ

„Csak Téged imádunk” (Korán, 1/5)

Vagyis egyedül Téged szolgálunk.
Tehát a szeretetre, a reményre és a félelemre, vagyis erre a 3 érzelemre épül mindaz, amit csinálunk.
A Tauhíd tökéletessége
Vagyis az Allahba vetett hit tökéletessége. A tauhíd nem csak azt jelenti, hogy csak egyetlen Isten van, hiszen mindenki azt állítja, hogy csak egy Isten van. Még a pogány hitvallásokban is vannak olyanok, akik azt mondják, hogy lényegében csak egy Isten van. Akkor mi a különbség az iszlám egyistenhit és más monoteista vallások egyistenhite között?
Az iszlám egyistenhit (tauhíd) többtényezős.

Hiszünk Allah tökéletességében

Hiszünk Allah tökéletes kapcsolatában velünk, hiszen Ő a mi Urunk, Aki felettünk áll és kapcsolatban vagyunk vele

Mivel tudjuk, hogy Allah tökéletes és Ő a mi Urunk, ezért Őt szolgáljuk

Hiszünk Allah tökéletességében, ezért dicsérjük Allahot:

الحَمدُ لِلهِ

 الرَّحْمَان ٱلرَّحِيمِ

„Dicsőítés és hála Allahnak” (Korán, 1/2)

„A Könyörületesnek, az Irgalmasnak” (Korán, 1/3)

Kapcsolatunk Allahhal azt jelenti, Ő a mi Urunk, Ő a Könyörületes, Ő fog ítélkezni felettünk

رَبِّ الْعَلَمِين

 الرَّحْمَان ٱلرَّحِيمِ

مَالِكِ يَومِ الْدِّين

„Dicsőítés és hála Allahnak” (Korán, 1/2)

„A Könyörületesnek, az Irgalmasnak” (Korán, 1/3)

„Az Ítélet Napja Birtokosának.” (Korán, 1/4)

Csak Őt szolgáljuk és Hozzá fordulunk segítségért

إِيَّاكَ نَعْبُدُ و إِيَّاكَ نَسْتَعِين

„Csak Téged szolgálunk és csak Tőled kérünk segítséget” (Korán, 1/5)

Ez a 3 tényező az, amiért a muszlimok egyistenhite teljesen különbözik más egyistenhittől.
A mi egyistenhitünk páratlan, hiszen Allah tökéletes, hisszük, hogy egyedül Ő idéz elő dolgokat ebben a világban, Ő az Aki létrehoz, teremt dolgokat és minden az Ő akarata szerint történik és ezért szolgáljuk Őt egyedül.
Tehát mindezen dolgokról szól a Fatiha.

A Hét Gyakran Ismételt

وَلَقَدۡ ءَاتَيۡنَٰكَ سَبۡعٗا مِّنَ ٱلۡمَثَانِي وَٱلۡقُرۡءَانَ ٱلۡعَظِيمَ

„És bizony, megadtuk neked a Hét Gyakran Ismételtet és a Hatalmas Koránt.” (Korán, 15/87)

A Fatiha szúra 4. neve a „Hét Gyakran Ismételt” név, amely – az előző két névvel ellentétben – szerepel a Koránban és megjelenik a hadithokban is.
Vagyis Allah azt mondja, hogy megadtuk neked a Fatihát és mellette a csodálatos Koránt. Ez jelzi számunkra a Fatiha státuszát, pozícióját. A Korán minden további szúrája magyarázza a Fatiha szúrát.
Azt mondta Allah a Prófétának ﷺ, hogy megadtuk neked a Hét Gyakran Ismételtet és a maradékot a Koránból.
De mit is jelent pontosan ez a név, hogy a „Hét Gyakran Ismételt”?
Azt jelenti, hogy egymást követő, egymás után következő, egyik sor a másik után jön. Néhány tudós azt mondja, hogy azért ez a neve, mert ahogy befejezed a Fatiha szúra olvasását, csak idő kérdése és újra recitálnod kell. Befejezed az első rakát az imában és már a második rakában újra olvasnod kell. Vagy ahogy befejezed az egyik imádat, néhány óra múlva a másik imádban is olvasni fogod.
De a legerősebb és legvilágosabb magyarázat szerint ez a név nem csak azt jelenti, hogy gyakran olvassák és egymás után sokszor, hanem azt is, hogy mindenki olvassa a Fatiha szúrát. Ez az a 7 ája, amit a leggyakrabban olvasnak. Tehát állandóan és mindenki olvassa. Nincs semmi más, amit gyakrabban vagy többet olvasnának, mint a Fatiha szúrát.
Gondoljunk csak bele, milyen gyakran olvassák ezt a szúrát az év minden napján! Több száz millió ember imádkozik a világ minden táján és mind olvassa a Fatiha szúrát. Csak egy átlagos napi imádkozás esetén legalább 30-szor elmondjuk a Fatihát, ami azt jelenti, hogy egy évben 11.000-szer elhangzik. És akkor ha a muszlim világnak csak a fele imádkozik, becsléseink szerint a Fatiha szúra 20 milliárdszor hangzik el naponta, ami egy évben azt jelenti, hogy 7 trilliószor hangzott el! És ez még csak 1 évet jelent! Képzeljük csak el, hogy a Korán kinyilatkoztatásától kezdve a világ végezetéig vajon hányszor recitálják a Fatihát?
Így világos, hogy vajon Allah miért is nevezte ezt a szúrát a „Hét Gyakran Ismételt” szúrának, amit mindig és mindenkor recitálnak. Tény, hogy nincs a földön még egy olyan dolog, akár csak ennek egy töredéke is, amit ilyen gyakran ismételnének. És ez már önmagában is egy csodája ennek a szúrának.
A Fatiha szúra a Korán kinyilatkoztatásának kezdetén jött le, vagyis benne volt az első 5 szúrában, ami lejött. És ez volt az első olyan szúra, amely teljes egészében ki lett nyilatkoztatva.
Hiszen az „Olvass Urad nevében, Aki teremtett!” kezdetű szúra (Megtapadt vérrög, 96. szúra), amely az elsőként lett kinyilatkoztatva, sem teljes egészében jött le, hanem csak az első 5 ájája. A 2.-ként, 3.-ként és 4.-ként kinyilatkoztatott szúrák sem egészben jöttek le, hanem csak néhány ája belőlük. A Fatiha szúra volt az első olyan szúra, amely teljes egészében és egyszerre lett kinyilatkoztatva.
Ibn Abbasz azt mondta, hogy:

„Egyszer a Próféta ﷺ és Gábriel angyal üldögéltek a mecsetben, amikor Gábriel egy hangot hallott az égből, ezért mindketten felnéztek. Gábriel azt mondta a Prófétának ﷺ, hogy ez egy ajtó volt, amely kinyílt az egekben. És ez az ajtó a teremtés kezdete óta nem nyílt ki, egészen mostanáig. Lejött egy angyal belőle és köszöntötte a Prófétát ﷺ. És Gábriel azt mondta, hogy ennek az angyalnak nem volt szabad egészen mostanáig lejönnie az égből a teremtés kezdete óta. Tehát valami különleges dolog történt most. Mi ez a különleges dolog vajon?  A lejött angyal egy hírt közölt és azt mondta a Prófétának ﷺ:  „2 fény lett adva neked, ami egyetlen más prófétának sem adatott rajtad kívül. Urunk azt mondta, hogy függetlenül attól, melyik ájákat recitálod e két fény közül, megkapod, amit kérsz. A két fény közül az egyik a Fatiha szúra, a másik a Tehén szúra utolsó ájái.” (Muslim)

Ezt a 2 különleges dolgot (a 2 fényt) egyetlen más próféta sem kapta meg, csak Mohamed próféta ﷺ.   Forrás: Tafsir Surat al-Fatihah 1. – by seikh Dr. Yasir Qadhi

Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! Hisz tudod, a tudás akkor lesz igazán a tiéd, ha megtanítod másoknak is! Allah jutalmazzon érte!